Wijkkunst – Moeder met kind en bok (kunstroute № 19)

  • Titel: Moeder met kind en bok
  • Gemaakt door: Frank Letterie (1931)
  • Waar: Elandplein 25
  • Onthuld: 1981

De moeder zit op haar knieën bij het bokje. Haar linkerarm slaat ze beschermend om haar kindje. Misschien vindt het kindje het bokje nog een beetje eng, want heel voorzichtig aait hij de onderrug van het dier. Je hoort het haar bijna zeggen: ‘Toe maar kind, aai hem maar.’ Een liefdevol moment, gegoten in brons.

Moeder met kind en bok door Frank Letterie aan Elandplein 25
fotografie: Dolf de Meijer

Het thema ‘moeder en kind’ is een klassieker in de kunstgeschiedenis en een favoriet van beeldhouwer Frank Letterie (1931). Hij kneedde zijn gezinnen in was of klei en liet die afgieten in brons. Daardoor zijn zijn beelden niet glad gepolijst. Ze zijn ruw, ‘klodderig’ eigenlijk, en juist daardoor menselijk. Je ziet heel duidelijk dat ze met de hand zijn gemaakt. 

Letterie koos steeds een andere situaties. In Den Haag staat bijvoorbeeld een aardig beeldje van een lopende vrouw die haar kind over haar schouder legt. In Bilthoven lijkt de moeder haar kind in de lucht te gooien. Ook dierenmoeders komen veelvuldig in zijn oeuvre voor: zo vind je in Utrecht-Oost het beeld Schaap met lam (1972). En in de Bokkenbuurt kijken (mensen)moeder en kind dus samen naar een bok. 

Een bok in de Bokkenbuurt; dit klinkt niet alsof iemand zijn hersenen heeft gepijnigd over een origineel onderwerp. Toch heeft het een mooiere symboliek dan je zou denken.

Toen deze buurt eind jaren zeventig werd gerenoveerd, werd er ook een nieuw buurthuis gebouwd (‘t Bokkie), mét budget voor een kunstwerk erbij. Buurtbewoners, verenigd in Komité Bokkenbuurt, eisten direct inspraak. Ze wilden al een tijdje een beeld van een bok. 

In 1979 koos de gemeentelijke kunstcommissie voor Letterie, want die had al ervaring met het beeldhouwen van geiten en schapen. Tijdens een overleg tussen kunstenaar en buurtbewoners bleek dat men vond dat alléén een bok minder geschikt was, vanwege “de negatieve associaties die aan de Bokkenbuurt zijn verbonden”. Kon het beeld niet ook iets vertellen over de overgang van oud naar nieuw? Vanwege de renovatie van de buurt? Zo kwamen moeder en kind erbij.

De moeder die haar kind leert hoe je een bokje aait, laat dus meer zien dan een teder moment. Het beeld staat symbool voor een wijk in overgang – waarin een oudere generatie de volgende generatie leert om zorgzaam samen te leven.

Wist je dat…

…in Buurthuis ’t Bokkie nu de Tussenvoorziening is gevestigd? Het zorgzame thema past goed bij een opvangplek voor kwetsbare mensen.

Deze site gebruikt cookies. Door verder te gaan gaat u akkoord met dit gebruik. meer informatie

Wij gebruiken cookies om ons websitebezoek te meten, en om bepaalde inhoud van derden (Youtube-filmpjes, Facebook- en Twitter-widgets) te tonen.

Sluiten